Każda osoba jeżdżąca konno powinna zadbać nie tylko o swój komfort i bezpieczeństwo, ale również zatroszczyć się o zwierzę. Wyposażenie konia składa się z ogromu elementów, w tym z derki. Co kryje się pod tą nazwą? Jaką funkcję spełnia derka polarowa? Sprawdź!

Derka polarowa – ochrona dla konia

Derka jest rodzajem okrycia wierzchniego zakładanego na grzbiet i zad konia. Ten element jeździeckiego osprzętu pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim, okrycie chroni zwierzę przed czynnikami zewnętrznymi (na przykład deszczem i mrozem), izoluje jego ciało od owadów i pomaga osuszyć go po treningu. W profesjonalnych sklepach jeździeckich znajdziemy kilka rodzajów derek: polarowe, padokowe/przeciwdeszczowe, padokowe z wypełnieniem, stajenne, osuszające, siatkowe oraz magnetyczne o działaniu terapeutycznym. Do każdego typu derki można dobrać odpowiedni kaptur, który zabezpieczy szyję konia przed czynnikami środowiskowymi.

Najbardziej popularna i uniwersalna jest derka polarowa. Nakrycie wykonane z mięsistego materiału  doskonale sprawdza się podczas chłodnych dni. Doskonale sprawdza się również podczas osuszania konia po treningu. Tkanina polarowa ma doskonałe właściwości termoaktywne – odprowadza pot na zewnątrz i zapewnia optymalny komfort cieplny niezależnie od warunków. Wysokie jakości polar doskonale wchłania nadmiar potu po ciężkim treningu. Warto pamiętać, że derki polarowe nie są wodoodporne, więc nie sprawdzają się podczas deszczowych dni. 

Na co zwrócić uwagę?

Kupując derkę polarową, należy zwrócić uwagę na jakość materiału oraz jej konstrukcję. Najbardziej cenione są modele ze specjalnymi pasami krzyżowymi pod brzuchem, paskiem pod ogon oraz klamrami na klatce piersiowej, które zapobiegają przesuwaniu czy spadaniu derki.

Comments are closed.