Pomidory, papryki, cukinie, bakłażany, cebule – olbrzymi dostęp do warzyw na przełomie lata i jesieni powinien być dla nas impulsem do gotowania smacznych, domowych dań. Atutem jest również fakt, że świeże warzywa posiadają najwięcej cennych składników pokarmowych. Jak wykorzystać je w kuchni latem?

Leczo – idealne na lato i jesień!

Żadne danie nie kojarzy się tak bardzo z przełomem lata i jesieni jak leczo. Aromatyczne, gęste i ciepłe leczo świetnie komponuje się z chłodniejszymi dniami jesieni, a jednocześnie zaskakuje doskonałym smakiem i aromatem. Leczo to także potrawa rewelacyjnie wpisująca się w sezonowe produkty – do przygotowania leczo potrzebne będą pomidory, cukinia, ale również papryka, czosnek, cebula. Doskonały przepis znaleźć można na stronie: warzywne leczo z pieczonej papryki zdrowe i kolorowe. Leczo może być tworzone zarówno jako potrawa wegetariańska, jak i danie zawierające w sobie mięso. Atutem jest tu też szybki czas przygotowania oraz możliwość doprawienia go zgodnie z własnymi upodobaniami. Leczo można tez uzupełnić o plastry bakłażana, co nada potrawie jeszcze bogatszego smaku.

Pomidory, papryka, cukinia – jak je wykorzystać?

Podstawowe składniki leczo, takie jak pomidory czy papryka, to warzywa łatwo dostępne w czasie późnego lata. Warto wykorzystać ten czas, aby stworzyć pyszne, domowe przetwory. Pomidory warto zmienić na gęsty sos lub passatę – taki produkt będzie idealnym uzupełnieniem dla makaronów czy zup pomidorowych w czasie zimy. Domowe pomidory sprawią, że również zimą będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem lata. Papryka może być kiszona lub też zaprawiana z dodatkiem octu. Takie smakołyki sprawdzą się jako przekąska na biesiadnym stole, ale też niebanalny element zrównoważonej diety. Lato to również cukinie – mogą być one kiszone, wykorzystywane do tworzenia bałkańskiego ajvaru.

 

 

Comments are closed.