Pochodząca z Chin sztuka bonsai przywędrowała do Polski już kilkanaście lat temu. Nadal jednak pozostaje niejasna dla wielu osób. Czym więc jest tak naprawdę drzewko bonsai i na czym polega jego wyjątkowość?

Coś więcej niż pielęgnacja

Szukając korzeni sztuki bonsai przeważnie wiąże się ją z buddyzmem zen. Skojarzenia nie jest bezpodstawne, skoro bez trudu można dostrzec nawiązania zarówno do typowej dla niego pochwały prostoty, jak i do dostrzegania tego, co piękne w upływie czasu oraz niedoskonałości. Sztuka ta nie jest jednak bezcelowa. Jej adepci dążą do uzyskania drzewka, które pomimo niewielkiego rozmiaru, będzie wiernym odzwierciedleniem dojrzałego drzewa. Oczywiście, cel ten może być osiągnięty jedynie dzięki wielu godzinom spędzanym na pielęgnowaniu drzewka.Ogrodnik z założenia ingeruje w to, jak wygląda drzewko, sztuka bonsai nie pozwala jednak na dowolność. Nacięcia i odcięcia gałązek są koniecznością, mają jednak sens przede wszystkim wtedy, gdy wykonuje się je w taki sposób, aby nie rzucały się w oczy. Skoro drzewko ma być imitacją rośliny rosnącej z dala od ludzkiej ręki, samo również nie powinno sprawiać wrażenia takiego, które poddaje się woli człowieka.

Czy drzewko bonsai jest dla każdego?

Skoro mamy do czynienia nie tyle z pielęgnacją w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale ze sztuką, rodzi się pytanie, czy drzewko bonsai jest dla każdego. Trudno polemizować z osobami, które odpowiadają twierdząco i przecząco zarazem. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby podarować wyjątkowe drzewko zarówno nastolatkowi, jak i osobie starszej. Mistrzem w sztuce bonsai można stać się przecież bez względu na wiek. Należy jednak mieć na uwadze to, że opieka nad drzewkiem wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli więc mamy świadomość tego, że potencjalny obdarowany rzadko bywa w domu, w na jego parapecie gości zaledwie kilka kaktusów, wybierzmy inną roślinę. W innym wypadku – drzewko bonsai będzie strzałem w dziesiątkę.Początkujący opiekun takiego drzewka nie musi zresztą natychmiast sięgać po gatunki, o których wiadomo, że zajmowanie się nimi jest bardzo wymagające. Drzewko bonsai można przecież stworzyć z praktycznie każdej rośliny, w tym również z tych, których pielęgnacja nie jest trudna. W marketach niekiedy można też znaleźć „gotowe bonsai”. Ich zakup nie musi jednak być najlepszym pomysłem. Należy się go wystrzegać przede wszystkim wtedy, gdy na drzewku brak informacji o jego nazwie gatunkowej. Bez tej wiedzy nie będzie można mieć pewności, że dba się należycie o spełnienia wymogów pielęgnacyjnych typowych dla takiej rośliny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.

Ochranné kryty na čalúnenie  https://xann.pl/sitemap Balkonový stolík - vytvorte si vlastný kúsok raja