System zarządzania jakością to tematyka, która odnosi się do każdego przedsiębiorstwa. Tylko że w każdej z tych stref ma się do czynienia z innymi normami. No cóż, każda z branż ma swoje prawa. W tym również, jeżeli chodzi o produkcję kosmetyków. To właśnie dla nich dedykowany jest certyfikat ISO 22716.

Czystość, higiena i bezpieczeństwo

Gdyby ktoś miał określić po co tak naprawdę jest ISO 22716, to musiałby powiedzieć, że ma do czynienia z normami, które mają pomóc określić czystość, higienę, jak również odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zarówno jeżeli chodzi o pracowników, jak również tą drugą stronę – klientów, którzy dane produkty będą użytkować. Chodzi tutaj też o takie kwestie jak zapewnienie zgodności produktów ze specyfikacją, czy też zapewnienie jednorodności partii. Każdy przedsiębiorca, który chce być pewny tego, że jego firma odniesie sukces, powinien zadbać o takie właśnie elementy.

5P

Wdrożenie ISO 22716 jest procesem wieloetapowym. W firmie zjawi się audytor, który będzie nadzorował cały ten proces, aby przebiegał on w sposób prawidłowy. To właśnie dzięki niemu będzie można dowiedzieć się o tzw. 5P. O co dokładnie chodzi? Otóż jest to pięć punktów na których opierają się ogólno przyjęte zasady ISO 22716. Na liście tych punktów znajduje się:

  • Pracownicy, 
  • Produkty, 
  • Pomieszczenia i wyposażenie,
  •  Procedury, 
  • Procesy.

Jest to opisane w sposób ogólnikowy. Trzeba jednak wiedzieć, że jest tego całkiem sporo. Trzeba jednak się zapoznać z tym tematem, aby mieć pewność co do tego, że osiągnie się skuteczność i efektywność w swoich działaniach, zyskując tym samym produkty kosmetyczne wysokiej jakości.

Dobre praktyki produkcyjne

Właściwie to można powiedzieć, że audyt ISO 22716 pozwoli na wprowadzenie do zakładu wytwórstwa kosmetycznego dobrych praktyk produkcyjnych. Niby wszyscy dbają o to, żeby one zawsze były na miejscu, ale jak się okazuje, można nad tym jeszcze bardziej popracować, maksymalizując przy tym osiągane zyski. 

O tych oraz o wielu innych aspektach jest w stanie opowiedzieć firma DJB doradztwo, która należy do jednostek wdrażających proces certyfikacyjny. Współpracują oni z różnymi firmami z branży kosmetycznej, pomagając im wdrożyć ten jakże skomplikowany proces. To właśnie dzięki nim i ich pomocy, będzie można stwierdzić, że procesy produkcyjne przebiegają bez żadnych problemów. Chyba śmiało można powiedzieć, że ta międzynarodowa norma oznacza dla wszystkich ciągłą możliwość szkolenia swoich umiejętności.

 

Comments are closed.