Komfort i bezpieczeństwo to podstawy treningów jeździeckich – dlatego tak ważny jest odpowiedni strój jeździecki. Poza wygodnymi spodniami do jazdy konnej na każdym treningu powinniśmy korzystać również z toczka. Toczek do jazdy konnej to nic innego jak dedykowany kask jeździecki, który ma za zadanie chronić głowę jeźdźca przed potencjalnymi upadkami. Co warto wiedzieć o kaskach jeździeckich przed ich kupnem?

Czy toczek do jazdy konnej jest konieczny w czasie treningów?

Toczek do jazdy konnej chroni głowę jeźdźca przed upadkiem – jest on rekomendowany podczas jazdy konnej, w szkółkach jeździeckich najczęściej jest obowiązkowy. Decydując się na naukę jazdy konnej, warto zakupić ten element. Szukając idealnego kasku, powinniśmy przymierzyć kilka modeli różnych producentów – kaski mogą różnić się od siebie profilowaniem wnętrza, ale również rozmiarami. Niezwykle ważne jest to, aby kask pasował i nie uwierał. Kaski tworzone są z materiałów syntetycznych, o wysokiej odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne. Wnętrze kasku może być dodatkowo uzupełnione o miękkie gąbki, które sprawią, że noszenie kasku będzie znacznie wygodniejsze. Nowoczesne kaski posiadają również niewielkie otwory w skorupie – dzięki nim możliwe jest stałe wentylowanie skóry głowy – to ważne przede wszystkim latem. Toczek do jazdy konnej posiada również niewielki daszek, którego zadaniem jest ochrona oczu jeźdźca przed silnym słońcem.

Jak zapiąć toczek do jazdy konnej?

Warto wiedzieć, że tylko zapięty pod szyją toczek do jazdy konnej może skutecznie chronić głowę. Każdy kask posiada regulowane paski, które umożliwiają zapięcie toczka pod szyją. Idealnie dobrany toczek nie uwiera, nie przeszkadza podczas jazdy. Kask nie powinien być też ani za luźny, ani za ciasny.

 

 

Comments are closed.